Կստեղծվի Քաղաքացիական հասարակության հարթակ
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արման Եղոյանի նախագահությամբ հունվարի 30-ին հրավիրված արտահերթ նիստում անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի կիրարկման գործընթացում հասարակական կազմակերպությունների եւ քաղաքացիական հասարակության դերակատարությանը:
Նիստին մասնակցում էին Հայաստանում գործող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:  Քննարկվել է Քաղաքացիական հասարակության հարթակ ստեղծելու հարցը, որը նախատեսված է համաձայնագրի 366-րդ հոդվածով:
Ըստ համաձայնագրի՝ Քաղաքացիական հասարակության հարթակի նպատակն է լինելու խթանել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պարբերաբար հանդիպումները՝  համաձայնագրի կիրարկման վերաբերյալ նրանց տեղեկացված պահելու եւ իրենց համապատասխան ներդրումն ապահովելու նպատակով:
Նախատեսված է, որ Քաղաքացիական հասարակության հարթակը լինելու է  հանդիպումների եւ կարծիքների փոխանակման միջոց եւ կազմված է լինելու Եվրոպական միության քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից, Եվրոպական տնտեսական եւ սոցիալական հարցերով կոմիտեի անդամներից եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, ցանցերի, այդ թվում՝ Արեւելյան գործընկերության ազգային հարթակների ներկայացուցիչներից: Հարթակի անդամները պարբերաբար կփոփոխվեն ռոտացիոն կարգով, իսկ թե հայաստանյան որ հասարակական կազմակերպությունների անդամները կընդգրկվեն հարթակում, պարզ կլինի ամիսներ անց: Ակնկալվում է առաջիկա 2 ամսվա ընթացքում մշակել  չափորոշիչներ` համաձայն որոնց հկ-ները կարող են հավակնել հարթակում ընդգրկվելու համար, այնուհետեւ կհայտարարվի մրցույթ, ինչի արդյունքում էլ կձեւավորվի կառույցը: Դեռեւս պետք է քննարկվի նաեւ այն հարցը, թե որ հկ-ները կարող են մասնակցել մրցույթին՝ գրանցվա՞ծ, թե նաեւ ազատ գործող:
Հանձնաժողովի անդամներն ու հասարակական կազմակերպությունների  ներկայացուցիչները կարեւորել են Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների կիրարկումը, նշել այն առաջնահերթություններն ու ոլորտները, որոնցում թե՛ բարեփոխումների, թե՛ մշտադիտարկման կարիք կա:
Քննարկման  մասնակիցներն առաջնահերթ են համարել դատաիրավական համակարգի բարեփոխմանը, հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը,  կրթության ոլորտին, մարդու իրավունքներին, ատելության խոսքին,  գազի, էլէկտրաեներգիայի ու ջրի սակագներին, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխմանը, տրանսպորտային անվտանգության ապահովման  հարցերին վերաբերող բարեփոխումների իրականացումը, որի համար պատրաստ են ներկայացնել իրենց փորձագիտական խորհրդատվություններն ու մշտադիտարկման արդյունքում ձեւավորված առաջարկները:
Այս եւ շատ այլ հարցեր ըստ ոլորտների քննարկելու նպատակով հանձնաժողովն առաջիկայում հանդիպումներ կկազմակերպի համապատասխան հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Նիստում անդրադարձ է եղել նաեւ այլ հարցերի:
Հանձնաժողովի  որոշմամբ փետրվարին նախատեսվում է անցկացնել խորհրդարանական լսումներ` «ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը» խորագրով:

Civil Society Platform to Be Created
At January 30 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on European Integration moderated by Arman Yeghoyan touched upon the role of the NGOs and the Civil Society in the process of Armenia-EU Comprehensive and Advanced Partnership Agreement Road Map enforcement process.
Representatives of a number of NGOs functioning in Armenia took part in the sitting. The item of creating Civil Society Platform, which is designed by Article 366 of the Agreement, has been discussed.
According to the Agreement, the goal of the Civil Society Platform is to boost the regular meetings of the representatives of the civil society for keeping them informed on the enforcement of the Agreement and ensuring their relevant contribution.
It is envisaged that the Civil Society Platform will be a means of exchange of meetings and opinions and will be comprised of three representatives from the Civil Society of the European Union, three members from the European Economic and Social Affairs Committee and representatives of the Civil Society organisations, networks of the Republic of Armenia, including the National Platforms of the Eastern Partnership (four persons). That is, generally, the Platform will be comprised of 10 representatives. The members of the Platform will be regularly changed in rotation order, and which members will be included in the NGOs will be clear a few months later. It is expected to work out standards during the two-month period, according to which, the NGOs can be tended to be included in the Platform, afterwards a competition will be announced, and a as result, the structure will be formed. The item that the NGOs can take part in the competition as registered or also freely functioning will be still discussed.
The Committee members and the NGO representatives highlighted the enforcement of the provisions of Armenia-EU Comprehensive and Advanced Partnership Agreement and noted the priorities and spheres where there is a need for reforms and monitoring.
The participants of the discussion have considered first and foremost the implementation of the reforms concerning the issues judiciary system reform, the anti-corruption strategy, the education
sphere, the human rights, speech of hatred, the gas, electricity and water tariffs, the amendment of the Labor Code, the transport security provision, for which they are ready to present their expertise advice and the proposals formed as a result of monitoring.
The Committee will organise meetings with relevant NGOs in the near future to discuss these and many other items according to the spheres.