Կստեղծվի Քաղաքացիական հասարակության հարթակ
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արման Եղոյանի նախագահությամբ հունվարի 30-ին հրավիրված արտահերթ նիստում անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի կիրարկման գործընթացում հասարակական կազմակերպությունների եւ քաղաքացիական հասարակության դերակատարությանը:
Նիստին մասնակցում էին Հայաստանում գործող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:  Քննարկվել է Քաղաքացիական հասարակության հարթակ ստեղծելու հարցը, որը նախատեսված է համաձայնագրի 366-րդ հոդվածով:
Ըստ համաձայնագրի՝ Քաղաքացիական հասարակության հարթակի նպատակն է լինելու խթանել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պարբերաբար հանդիպումները՝  համաձայնագրի կիրարկման վերաբերյալ նրանց տեղեկացված պահելու եւ իրենց համապատասխան ներդրումն ապահովելու նպատակով:
Նախատեսված է, որ Քաղաքացիական հասարակության հարթակը լինելու է  հանդիպումների եւ կարծիքների փոխանակման միջոց եւ կազմված է լինելու Եվրոպական միության քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից, Եվրոպական տնտեսական եւ սոցիալական հարցերով կոմիտեի անդամներից եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, ցանցերի, այդ թվում՝ Արեւելյան գործընկերության ազգային հարթակների ներկայացուցիչներից: Հարթակի անդամները պարբերաբար կփոփոխվեն ռոտացիոն կարգով, իսկ թե հայաստանյան որ հասարակական կազմակերպությունների անդամները կընդգրկվեն հարթակում, պարզ կլինի ամիսներ անց: Ակնկալվում է առաջիկա 2 ամսվա ընթացքում մշակել  չափորոշիչներ` համաձայն որոնց հկ-ները կարող են հավակնել հարթակում ընդգրկվելու համար, այնուհետեւ կհայտարարվի մրցույթ, ինչի արդյունքում էլ կձեւավորվի կառույցը: Դեռեւս պետք է քննարկվի նաեւ այն հարցը, թե որ հկ-ները կարող են մասնակցել մրցույթին՝ գրանցվա՞ծ, թե նաեւ ազատ գործող:
Հանձնաժողովի անդամներն ու հասարակական կազմակերպությունների  ներկայացուցիչները կարեւորել են Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների կիրարկումը, նշել այն առաջնահերթություններն ու ոլորտները, որոնցում թե՛ բարեփոխումների, թե՛ մշտադիտարկման կարիք կա:
Քննարկման  մասնակիցներն առաջնահերթ են համարել դատաիրավական համակարգի բարեփոխմանը, հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը,  կրթության ոլորտին, մարդու իրավունքներին, ատելության խոսքին,  գազի, էլէկտրաեներգիայի ու ջրի սակագներին, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխմանը, տրանսպորտային անվտանգության ապահովման  հարցերին վերաբերող բարեփոխումների իրականացումը, որի համար պատրաստ են ներկայացնել իրենց փորձագիտական խորհրդատվություններն ու մշտադիտարկման արդյունքում ձեւավորված առաջարկները:
Այս եւ շատ այլ հարցեր ըստ ոլորտների քննարկելու նպատակով հանձնաժողովն առաջիկայում հանդիպումներ կկազմակերպի համապատասխան հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Նիստում անդրադարձ է եղել նաեւ այլ հարցերի:
Հանձնաժողովի  որոշմամբ փետրվարին նախատեսվում է անցկացնել խորհրդարանական լսումներ` «ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը» խորագրով:

Создается Платформа гражданского общества
30 января Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции под председательством А.Егояна созвала внеочередное заседание, на котором обратилась к роли общественных организаций (ОО) и гражданского общества в процессе реализации дорожной карты Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
В заседании участвовали представители ряда действующих в Армении ОО. Обсужден вопрос создания Платформы гражданского общества, предусмотренной 366-й статьей Соглашения.
Согласно документу, цель Платформы гражданского общества – стимулировать регулярные встречи представителей гражданского общества с целью обеспечения их информированности и внесения соответствующего вклада в реализацию Соглашения.
Предусматривается,   что Платформа гражданского общества должна стать средством для встреч и обмена мнениями, состоять из трех членов гражданского общества ЕС, трех членов Комитета ЕС по экономическим и социальным вопросам, четырех представителей организаций гражданского общества, сетей РА, в том числе представителей национальных платформ Восточного партнерства. То есть в целом платформа будет состоять из 10 представителей.   Члены платформы периодически будут меняться в ротационном порядке, а какие именно члены от армянских ОО будут включены в платформы, станет ясно спустя месяцы.   Ожидается, что в предстоящие 2 месяца будут разработаны критерии, согласно которым ОО смогут претендовать на включение в платформу, затем будет объявлен конкурс, в результате которого сформируется структура. Должен быть также обсужден вопрос, какие ОО могут участвовать в конкурсе – зарегистрированные или также свободно действующие.
Члены комиссии и представители ОО подчеркнули важность реализации положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, отметили приоритеты и сферы, где ощущается необходимость и реформ, и мониторинга.
Участники дебатов сочли первоочередными проведение реформ в судебно-правовой системе, антикоррупционной стратегии,   образовательной сфере, правах человека, изменение Трудового кодекса РА, обеспечение безопасности дорожного движения и др., по которым готовы предоставить свои экспертные консультации и предложения по итогам мониторинга.
Для обсуждения вышеуказанных и многих других вопросов комиссия в будущем организует встречи с соответствующими ОО.
На встрече подняты также другие проблемы.
По решению комиссии в феврале намечено проведение парламентских слушаний “Ход реализации Соглашения РА – ЕС”.